Dansk Told & Skatteforbunds hovedbestyrelse afholdt ordinært møde torsdag den 5. februar 2026, hvor hovedbestyrelsen bl.a. behandlede følgende emner:
Der bliver nu åbnet op for udlejning af lejligheden på Frederiksberg fra den 2. maj til den 31. oktober 2026.
Lejemålet er opsagt pr. 1. november 2026, men det er nu muligt at leje lejligheden i ovenstående periode. Da det er for en begrænset periode, går vi ikke i gang med forbedringer af lejligheden. Derfor gives der i stedet for en rabat på lejen på 25%, som er fratrukket prisen, der fremgår på dts.bookhus.dk.
Fuldmægtige i Skatteministeriets koncern på Dansk Told & Skatteforbunds aftaleområde er omfattet af flekstidsaftalen? Det skyldes den lokalaftale, vi har indgået med Skatteforvaltningen.
Vidste du også, at du som fuldmægtig har en rådighedsforpligtelse?
Hvad betyder rådighedsforpligtelse så:
Hvad gælder der mere for dig, som fuldmægtig:
Hvordan bliver man fuldmægtig:
Hent NYT fra DTS nr. 10/2026 i pdf-format her.
